Uwaga

Miłość Małżeństwo Rodzina

Rodzina Bogiem silna

Wanda Półtawska

Takie życzenie pod adresem polskich rodzin wypowiedział Ojciec Święty Jan Paweł II: żeby rodzina była Bogiem silna; to w istocie rzeczy znaczy, aby rodzina była... święta. Każda rodzina może, a nawet powinna stać się święta, jeżeli uwzględni się podstawowy cel każdego życia ludzkiego. Człowiek żyje po to, żeby życiem swoim zasłużyć na żywot wieczny, na szczęśliwą wieczność. Uświęcenie jest zatem zadaniem każdego człowieka – oczywiście pod warunkiem, że... wierzy on w ten „żywot wieczny”.

A więc rodzina także jest powołana do świętości.

Powołanie to jest zadaniem całego życia – zadaniem, które w realizacji wydaje się za trudne dla samego człowieka. Losy ludzkości pokazują, że ludzie właśnie nie potrafią zrealizować tego zadania – świętość rodziny jest zagrożona. Obserwując losy rodzin współczesnych można określić podstawowe zagrożenia ich świętości, aby uniknąć klęski. Ileż razy ludzie mówią o sobie „źle wybrałem”, „nie udało mi się”, albo wręcz „miałem pecha” – mając na myśli swoje małżeństwo. A przecież w myśli Bożej małżeństwo ma być „szczęściorodne”, ma właśnie przynieść człowiekowi szczęście i świętość – a więc szczęście na ziemi i w niebie.

Jakież trzeba spełnić warunki, aby ten cel osiągnąć?